Učenički dom Varaždin

Orijentacijsko hodanje kroz planine – Trakošćan

Dana 21. travnja 2026. godine učenici Učeničkog doma Varaždin sudjelovali su u edukativno-rekreativnom projektu pod nazivom „Orijentacijsko hodanje kroz planine“, koji se održao na prekrasnom području Trakošćana. Ovaj projekt spojio je boravak u prirodi, tjelesnu aktivnost i razvoj važnih životnih vještina, pružajući učenicima vrijedno i nezaboravno iskustvo.

Aktivnosti su se odvijale u prirodnom okruženju oko Trakošćanskog jezera i šumovitih predjela koji okružuju dvorac Trakošćan. Već sam dolazak na lokaciju oduševio je učenike, koji su imali priliku uživati u jedinstvenim prizorima prirodnih ljepota i kulturne baštine ovoga kraja.

Projekt „Orijentacijsko hodanje kroz planine“ osmišljen je s ciljem razvijanja snalažljivosti u prostoru, timskog rada i samostalnog donošenja odluka. Učenici su, podijeljeni u manje skupine, uz pomoć karata i kompasa prolazili unaprijed određene rute, tražeći kontrolne točke raspoređene po terenu. Tijekom aktivnosti morali su pokazati spretnost, koncentraciju i suradnju kako bi uspješno izvršili zadatke.

Osim što su usvajali osnovna znanja o orijentaciji u prirodi, učenici su razvijali i svijest o važnosti očuvanja okoliša te odgovornog ponašanja u prirodi. Boravak na svježem zraku i kretanje kroz zahtjevniji teren dodatno su pridonijeli jačanju fizičke kondicije i zdravih životnih navika.

Poseban naglasak stavljen je na zajedništvo i međusobno povjerenje, jer su upravo timski rad i dobra komunikacija bili ključ uspjeha svake skupine. Učenici su pokazali velik interes i motivaciju, a pozitivna atmosfera pratila je cijeli događaj.

Ovakvi projekti imaju iznimnu vrijednost u odgojno-obrazovnom procesu jer omogućuju učenicima učenje kroz iskustvo, izvan učionice. Sudjelovanje u aktivnostima poput orijentacijskog hodanja potiče razvoj samopouzdanja, snalažljivosti i odgovornosti, što su vještine koje će im biti korisne u svakodnevnom životu.

Na kraju dana, učenici su se vratili puni dojmova, novih znanja i lijepih uspomena. Projekt „Orijentacijsko hodanje kroz planine“ još jednom je potvrdio kako učenje može biti zanimljivo, dinamično i povezano s prirodom.

Učenički dom Varaždin nastavit će i ubuduće organizirati slične aktivnosti s ciljem poticanja aktivnog načina života, razvoja socijalnih vještina i jačanja povezanosti učenika s prirodom.

Učenici koji su sudjelovali: Saša Trbović, Jakov Novak, Antun Škulketi, Stjepan Martinjak, Sara Varga, Lorena Horvat, Kateryna Oliinyk, Lovro Zdelar

Odgajatelji: Kristijan Kešina, Hrvoje Šipuš, Dražen Piskač i Ivan Stanko