Nasilje među djecom i mladima globalni je javnozdravstveni problem. Uključuje niz različitih djela od vrijeđanja, fizičkog obračuna, preko težih fizičkih ili seksualnih napada pa sve do ubojstava. Zapanjujući je podatak koji je iznijela Svjetska zdravstvena organizacija kako se u svijetu dogodi oko 200.000 ubojstava među mladima u dobi od 10 do 29 godina.
Kako bi se taj porazan podatak sveo na najmanji mogući broj i kako bi se mladi što efikasnije nosili s tim gorućim problemom mnoge ustanove već uvelike provode edukaciju o Prevenciji nasilja među mladima. U tom smislu učenicima učeničkog doma Varaždin zanimljivo predavanje održala je i magistra psihologije pri Zavodu za javno zdravstvo Varaždinske županije – Petra Buovac.
U polusatnom izlaganju psihologinja Buovac upoznala je učenike sa samom definicijom Vršnjačkog nasilja i sve ono što se pod nasiljem podrazumijeva. Koja je razlika između vršnjačkog sukoba i nasilja, koji su oblici vršnjačkog nasilja, kako prepoznati žrtvu vršnjačkog nasilja, koji su specifični znakovi žrtava vršnjačkog nasilja, kao i koje su posljedice tog nasilja. Bilo je riječi, i savjeta, kako i na koji način se rješavaju svađe i sukobi, ali i što otežava te sukobe. Ono što je učenicima bilo možda i najzanimljivije, ali i odraslima, bilo je pitanje i savjet „Kako riješiti sukob s osobom do koje mi je stalo?“
Na kraju predavanja psihologinja Buovac uputila je učenike, ukoliko imaju ovakvih ili sličnih problema, da se za pomoć obrate Zavodu za javno zdravstvo Varaždinske županije, odnosno odjelu za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti na telefon 042/ 320 969.